Predžalobná výzva na zaplatenie dlhu?
Predžalobná výzva na zaplatenie dlhu je častým nástrojom pri vymáhaní pohľadávok, resp. pri mimosúdnom vymáhaní pohľadávok.
Kedy je vhodné predžalobnú výzvu dlžníkovi zaslať?
Postup sa líši od situácie. Zastávam názor, že dlžníka je takmer vždy vhodné pred podaním žaloby najskôr vyzvať k úhrade dlhu. Komunikácia s dlžníkom môže byť náročná a nie každý má záujem komunikovať s dlžníkom a „naťahovať“ sa s ním. Môžete to nechať na profesionála. Predžalobnú výzvu môžete poslať aj Vy, ale pokiaľ si na to netrúfate, alebo chcete, aby si dlžník uvedomil, že to myslíte vážne, potom je vhodné osloviť advokáta, ktorý mu pošle predžalobnú výzvu.
Predžalobná výzva nemá zákonom dané náležitosti, no keďže som napísal desiatky takýchto výziev, viem, čo by mala obsahovať, aby sa zvýšili šance na úhradu dlhu. V predžalobnej výzve dlžníkovi vysvetlím právne dôsledky, ktoré ho čakajú, pokiaľ nebude spolupracovať a splatný dlh neuhradí. Týmito dôsledkami sú napr. úroky z omeškania, trovy súdneho konania, trovy právneho zastúpenia, či trovy exekúcie, ktoré od neho budeme vymáhať.
Dlžník teda dostane na výber. Či uhradí dobrovoľne a mimosúdne to, čo už malo byť dávno uhradené, alebo ho budeme žalovať a uhradiť oveľa viac.
Predžalobná výzva často pomôže dlžníkovi uvedomiť si, čo ho čaká a je viac ochotný dlh uhradiť, prípadne sa dohodnúť na jeho splácaní (ak s tým súhlasí veriteľ).
Pokiaľ je dlžník ochotný spolupracovať a nechce, aby sa mu jeho dlh „predražil“ potom je možné dohodnúť sa napr. na uznaní dlhu, či splátkovom kalendári.
Nie je to však pravidlo.
Čo ak predžalobná výzva nepomôže?
Niekedy predžalobnú výzvu dlžníci ignorujú a dúfajú, že veriteľ žalobu nepodá. Často sa však mýlia. Ak mi klient poskytne vhodné a úplné podklady a zhodnotíme, že dlh je vhodný na vymáhanie na súde, potom na nič nečakáme a pokiaľ na dlžníka predžalobná výzva nezaberie, potom podávame žalobu. Dlžník svoju šancu dostal a keď ju odmietol využiť, je to jeho problém.
Na súdne vymáhanie pohľadávky je možné využiť aj tzv. upomínacie konanie, kde platíte len polovičný súdny poplatok a súd koná rýchlejšie, než pri klasickej žalobe. S tým Vám viem samozrejme pomôcť.
Má význam dlžníka žalovať, ak má iné dlhy a exekúcie?
Odpoveď na túto otázku si musí zodpovedať každý veriteľ sám. Každý človek je iný. Niekto nad tým mávne rukou a s peniazmi sa rozlúči. Iný to riskne a rozhodne sa žalobu napriek exekúciám podať.
K tomu si dovolím uviesť len toľko, že ak súd žalobe vyhovie a budete mať právoplatný rozsudok, alebo platobný rozkaz, máte tzv. exekučný titul. Začína Vám plynúť nová 10 ročná premlčacia doba na podanie návrhu na začatie exekúcie.
To, že dlžník nemá peniaze teraz, neznamená, že ich nebude mať neskôr. Rovnako to, že má iné exekúcie neznamená, že exekútorovi sa nepodarí objaviť iný majetok, ktorý by uspokojil aj Vašu pohľadávku.
Myslím však, že závisí od výšky pohľadávky. Ak mi niekto dlhuje tisíce eur, asi by som sa s nimi nerozlúčil len tak a skôr by som to riskol a podal žalobu. Vy to tak urobiť samozrejme môžete a nemusíte, rozhodnutie je len na Vás.
Koľko stojí predžalobná výzva od advokáta?
To závisí od výšky pohľadávky. Pri vymáhaní dlhov účtujem to, čo v prípade úspechu v súdnom konaní zvykne priznávať súd. Súd v prípade úspechu v súdnom konaní prizná veriteľovi nárok na náhradu trov právneho zastúpenia vo výške tarifnej odmeny určenej podľa vyhlášky 655/2004 Z.z. o odmenách advokátov. V nej je presne podľa výšky pohľadávky (vymáhanej sumy) určená hodnota 1 úkonu právnej služby. Predžalobná výzva je jeden úkon právnej služby. Ten zvyknem na začiatku účtovať klientovi. V prípade vysokých pohľadávok sa snažím nájsť riešenie, ktoré bude pre klienta rentabilné. Odmena za vypracovanie a zaslanie predžalobnej výzvy je však vždy na dohode s klientom. Cenovú ponuku klientovi vždy posielam vopred a on sa rozhodne, či ju akceptuje, alebo nie.
Predžalobná výzva – kto mi zaplatí advokáta?
Profesionálne právne zastúpenie advokátom je kvalifikovaná služba, pri ktorej advokát preberá zodpovednosť za správnosť postupu pri vymáhaní, či správnosť žaloby. Komunikuje so súdom a v prípade potreby uplatňuje v prospech klienta ďalšie dôkazy a argumenty s cieľom dosiahnuť v spore úspech. Nakoľko táto činnosť vyžaduje znalosti, skúsenosti, sústredenie, čas a energiu, ide o platenú službu.
Vymáhal som už desiatky pohľadávok, a tak viem, čo súdy v spore vyžadujú a čo od sporu očakávať.
Pri vymáhaní dlhu vždy žiadam od dlžníka aj preplatenie nákladov na advokáta.
Pokiaľ sa podá žaloba a súd jej v plnom rozsahu vyhovie, tak dlžníkovi uloží povinnosť nahradiť veriteľovi aj náhradu trov konania a právneho zastúpenia.
Náklady na zaslanie predžalobnej výzvy advokátom (vrátane nákladov na zastupovanie v súdnom konaní) sa uplatňujú v súdnom konaní v rámci náhrady trov súdneho konania. V prípade úspechu Vám ich bude dlžník povinný preplatiť, resp. ich bude v prípade exekúcie vymáhať exekútor.
V konečnom dôsledku a ideálnom prípade Vám tak dlžník nebude povinný vrátiť len samotnú dlžnú sumu s úrokom z omeškania, ale aj preplatiť súdny poplatok a trovy právneho zastúpenia. Ak sa však dlžník zbaví majetku, či vyhlási bankrot, tak sa Vám náklady žiaľ nemusia vrátiť.
Ak máte záujem o bezplatné posúdenie vymáhateľnosti pohľadávky, môžete vyplniť formulár nižšie.
Dostanete peniaze späť?
Každý prípad a dlžník je iný. Každý je iná povaha. To, čo platí na jedného, nemusí na druhého, ale mimosúdne vymáhanie pohľadávky je spôsob, ktorý Vám môže ušetriť čas a peniaze, ktoré by ste museli vynaložiť na súdne konanie. Nedá sa ale zaručiť, že zaberie a že nebudete musieť podať žalobu. Samozrejme tiež nie je možné zaručiť, že dlžník naozaj zaplatí. To nedokážem ani Vám to sľubovať nebudem. Čo Vám viem sľúbiť je, že ak budú dôkazy spôsobilé a nájdem možnosť, ako skúsiť pohľadávku vymôcť, pomôžem Vám s tým, a to či už mimosúdne, alebo súdne. Spoločne sa pokúsime pohľadávku vymôcť.