Ako požiadať o výživné na maloleté dieťa?
Ak uvažujete, ako požiadať o na maloleté dieťa a neviete kde začať, potom ste tu správne.
O výživné by ste vždy v prvom rade mali požiadať druhého rodiča neformálne. To znamená napr. osobne, listom, SMS, emailom. Odporúčam však urobiť to v preukázateľnej forme, aby ste mali dôkaz.
Žiadosť nemusí obsahovať nič špeciálne. Stačí osloviť druhého rodiča, vysvetliť mu situáciu a požiadať ho o to, aby prispieval dieťaťu na výživu. Ak sa dohodnete na sume, potom je vec v podstate vyriešená. Mnoho rodičov sa vie dohodnúť a fungovať aj bez súdneho rozhodnutia.
Čo ak sa dohodnúť neviete?
Rodič odmietol dobrovoľne platiť výživné. Čo mám robiť?
Ak sa neviete na výživnom dohodnúť a nie je ochotný ho platiť, potom budete musieť požiadať o výživné na súde. Ako to urobiť? Jednoducho.
Musíte podať návrh na určenie výživného.
Ten podávate na okresný (mestský) súd, ktorý je príslušný podľa bydliska maloletého dieťaťa. Nájsť ho môžete na tejto stránke.
Čo by mal návrh na určenie výživného na maloleté dieťa obsahovať?
Návrh na súd musí mať určité náležitosti a musí obsahovať:
– ktorému súdu je určený
– kto ho robí
– čoho sa týka
– čo požadujete
– podpis (+dátum)
V návrhu ďalej uveďte svoje údaje (hlavičku), označíte súd a adresu súdu, ktorému návrh posielate, ďalej označíte účastníkov konania, a to navrhovateľa a druhého rodiča (odporcu) v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, trvalý pobyt.
Ďalej je potrebné označiť údaje maloletého dieťaťa a uviesť, že sa jedná o návrh na určenie výživného na maloleté dieťa.
Následne by ste mali opísať o čo ide, teda že ste žiadali o výživné, rodič odmietol, nie je možné uzavrieť dohodu, a preto žiadate, aby výživné určil súd.
V návrhu by ste mali opísať aj Váš príjem, bežné výdavky na domácnosť a starostlivosť o dieťa a priložiť základné dôkazy, ako je rodný list dieťaťa, potvrdenie o Vašom príjme za posledných 12 mesiacov, prípadne pracovnú zmluvu, alebo daňové priznanie, nájomnú zmluvu, prípadne ak ste vlastníkom nehnuteľnosti tak list vlastníctva (stačí z internetu), doklady týkajúce sa výdavkov na bývanie a pod. Súdy zvyčajne nežiadajú dokladať bločky z bežných nákupov. Opísať, aký hodnotnejší majetok vlastníte napr. automobil, nehnuteľnosti a pod.
Pri nákladoch na domácnosť a dieťa sa zamerajte na základné „okruhy„, a to bývanie, strava, ošatenie, hygiena, zdravotná starostlivosť, cestovanie, školské potreby, iné (napr. krúžky, výlety, dovolenky a pod.).
Nezabudnite rozpísať náklady na dieťa a uviesť napr. či a aké školské zariadenie navštevuje, či chodí na krúžky, alebo iné mimoškolské aktivity, aký je jeho zdravotný stav a pod.
Návrh na súd podajte trojmo (3x návrh + prílohy).
Na záver musíte uviesť tzv. petit – čo požadujete.
V ňom by ste mali uviesť požadovanú výšku výživného.
Pomôcť si môžete aj touto tabuľkou a metodikou – Tabuľkové výživné
Súd výživné určuje odo dňa podania návrhu. Ak by ste chceli žiadať výživné spätne, môžete tak urobiť len výnimočne a maximálne 3 roky spätne od podania návrhu, pričom by ste museli súdu vysvetliť, prečo ste nemohli žiadať skôr. Dôvod však musí byť objektívny.
Súd nie je viazaný výškou, ktorú požadujete a určí ju podľa svojej vlastnej úvahy.
Súd je pri určovaní výživného na maloleté deti viazaný zákonom a vychádza najmä z § 75 ods. 1 Zákona o rodine:
Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.
Jediné „presné percento“, ktoré musí súd rešpektovať, je tzv. minimálne výživné, pri ktorom platí, že každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa.