Krátenie dovolenky – kedy je možné zamestnancovi krátiť dovolenku?
Dovolenka je jedným zo základných práv zamestnanca. Je upravená v § 100 a nasl. Zákonníka práce.
Rozlišujeme niekoľko druhov dovolenky, a to
- dovolenku za kalendárny rok, alebo jej pomernú časť
- dovolenku za odpracované dni
- dodatkovú dovolenku
Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.
Krátenie dovolenky – dôvody
Krátiť dovolenku je možné len zo zákonom určených dôvodov. Tieto určuje ustanovenie § 109 Zákonníka práce.
Rozlišovať musíme dve veci. Prvou je akú dovolenku krátime (dovolenku za kalednárny rok / za odpracované dni / dodatkovú dovolenku) a druhou je, z akého dôvodu dovolenku krátime. Nie každý typ dovolenky môžeme krátiť z toho istého dôvodu.
1. Krátenie dovolenky za kalendárny rok
Ak zamestnanec splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže mu zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).
Okrem toho môže zamestnávateľ v prípade tohto druhu dovolenky krátiť zamestnancovi dovolenku z dôvodu neospravedlnene absencie (zmeškanej zmeny) podľa § 109 ods. 3 Zákonníka práce, podľa ktorého:
Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
Zamestnávateľ môže zamestnancovi krátiť dovolenku za kalendárny rok aj v prípade výkonu trestu odňatia slobody, či väzby zamestnanca. Podmienky upravuje § 109 ods. 5 Zákonníka práce, podľa ktorého:
Zamestnancovi, ktorý nepracoval pre výkon trestu odňatia slobody, sa za každých 21 takto zameškaných pracovných dní kráti dovolenka za kalendárny rok o jednu dvanástinu. Rovnako sa kráti dovolenka za výkon väzby, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený alebo ak bol zamestnanec spod obžaloby oslobodený, prípadne ak bolo proti nemu trestné stíhanie zastavené len preto, že nie je za spáchaný trestný čin trestne zodpovedný alebo že mu bola udelená milosť, alebo že trestný čin bol amnestovaný.
2. Krátenie dovolenky za odpracované dni
Tento druh dovolenky je možné krátiť len za neospravedlnené absencie podľa § 109 ods. 3 Zákonníka práce, teda za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň), za ktorú môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni, pričom neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
Z iných dôvodov nemožno dovolenku za odpracované dni krátiť.
3. Krátenie dodatkovej dovolenky
Tento druh dovolenky je možné krátiť len za neospravedlnené absencie § 109 ods. 3 Zákonníka práce, teda za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň), za ktorú môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni, pričom neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
Z iných dôvodov nemožno dodatkovú dovolenku krátiť.
Kedy sa dovolenka nemôže krátiť?
Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a otcovskej dovolenky.
Má vôbec zamestnanec nárok na nejakú dovolenku?
Áno má.
Aj v prípade krátenia dovolenky (ak ale nejde o krátenie dovolenky z dôvodu neospravedlnenej absencie, či výkonu trestu odňatia slobody alebo väzby) sa musí zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval počas celého kalendárneho roka, poskytnúť dovolenka aspoň v dĺžke jedného týždňa, mladistvému zamestnancovi v dĺžke dvoch týždňov.
Máte otázku ohľadom krátenia dovolenky?
Kontaktujte ma a poradím aj Vám
JUDr. Patrik Ozimanič, advokát